بایو حرفه‌ای بنویسیم

یک بایو حرفه‌ای فقط واسه کار پیدا کردن، مشتری پیدا کردن یا درست کردن نتورک نیست! بایوی حرفه‌ای به همه نشون میده شما کی هستی و چه ایده های خاصی رو تو ذهنت شکل میدی.

تو این مقاله هم بهتون یاد میدیم چطور یک بایو حرفه‌ای بنویسیم، و هم چندتا مثال از بایو حرفه‌ای بهتون نشون میدیم.

* شاید نیاز شه:

کال تو اکشن: ترغیب مخاطب به واکنش و ایجاد تعامل

تمپلیت: قالب، چارچوب

 یک بایو حرفه‌ای چیه؟

 یک بایو حرفه‌ای یا بایوگرافی یک نمایش خیلی مختصر و مفید از تجربه‌های شماست. بایوهای

حرفه‌ای معمولا شامل جزئیاتی مثل تحصیلات، شغل، موفقیت‌ها و مهارت‌هاست.

 هدف بایوهای حرفه‌ای:

 یک بایو به مخاطب شما میگه که شما کی هستی، چیکار کردی و چیکار میتونی بکنی. این باعث میشه که صاحبین کسب و کار و یا مشتری ها به درک حدودی از شما برسن.

 نوشتن بایو حرفه‌ای ممکنه سخت به نظر بیاد و ما اینجا این مسیر رو براتون ساده تر میکنیم.

 تمپلیت بایو حرفه‌ای:

 با بایوهای حرفه‌ای پیام شما صادقانه و مستقیم و شفاف (to the point) به مخاطب میرسه. پس شما چطور میتونی بیشتر روی بازار تاثیر بزاری و برندت رو به گوش مخاطب برسونی؟ با نوشتن بایو حرفه‌ای.

 تنها کاری که لازمه شما بکنین پر کردن جای خالی با

مرتبط‌‌ترین اطلاعات هست. این تمپلیت های بایو شما رو راهنمایی میکنن که کجا اطلاعات زیر رو بنویسی:

اسم

عنوان شغلی

اهداف

مهارت و تخصص

تحصیلات

سابقه کاری

موقعیت مکانی

این تمپلیت ها یک راه سریع برای ایجاد ساختار بایو هستن و شما میتونین بعد از تشکیل ساختار به شخصی سازی (customize) بپردازین.

 ولی قبل از انتخاب تمپلیت بایو یک سری المان هارو باید در نظر بگیرین تا مطمئن بشین تمپلیت انتخابی برای شما مناسبه.

برای مثال وقتی میگین دنبال کار میگردین بایو شما باید تجربیات و مهارت های مربوط به محیط کاری رو نشون بده.

خلاصه که : نوشتن بایو برای رسیدن به اهداف مشخص و مخاطب متناسب با کسب و کار، اون رو موثر و کاربردی میکنه.

 یک بایو حرفه‌ای چی باید بگه؟

یک بایو حرفه‌ای باید منحصر به همون یک فرد خاص باشه. وقتی بایو مینویسین موفقیت ها و تخصص های مهم رو بیان کنین، علایقتون و اینکه چطور در کارتون ارزش ایجاد میکنین رو بنویسین. در نهایت بایو باید شخصیت شما رو به مخاطبتون نشون بده.

 بایو اول شخص در مقایسه با بایو سوم شخص:

 بایو های اول شخص معمول تر و پر کاربرد‌ترن درحالی که بایو های سوم شخص در موقعیت های رسمی موثر‌ترن. اینکه شما تصمیم بگیرین اول شخص یا سوم شخص بنویسین بستگی به این داره

که میخواین چه تاثیری روی مخاطب بزارین، با شخصیت یا پر ادعا. هر دو رویکرد مفیدن چیزی که مهمه اینه که شفاف باشیم و داستانمون رو دوستانه و طوری که مخاطب بتونه باهاش ارتباط بگیره بیان کنیم.

 نوشتن بایو اول شخص:

 نوشتن به صورت اول شخص میتونه یه راه خیلی خوب برای ارتباط با مخاطب باشه در شرایطی که روی پرسنال برند کار میکنیم. وقتی بایو اول شخص مینویسیم از “من” استفاده میکنیم.

 این یک مثال بایو اول شخص:

“من یک نویسنده محتوای بیزنس‌های کوچک فریلنس هستم. در شرکت‌هایی با محصولات و خدمات مختلف کار کردم مثل شرکت پرستاری در منزل.”

نوشتن بایو اول شخص مثل گفتن داستان شخصی به مخاطبه.

اینجا یک سری نکته برای نوشتن بایو اول شخص عالی گفتیم:

  • همه جمله‌ها رو با با من شروع نکن: نشون دادن به جای گفتن رویکرد بهتریه، برای مثال میخوایم بگیم شما یک نویسنده هستی؛ می‌خواد یک بایو حرفه‌ای کوتاه بنویسه به جای گفتن “من عاشق نوشتنم” می‌تونه بگه “نویسنده بد ولی رقاص پرزوق” این مدل نوشتن یک سطحی از شوخ طبعی رو هم با خودش داره که برای یک نویسنده ضروریه.
  • حواستون باشه شما بهتر از هرکسی خودتون رو میشناسین: اضافه کردن یک داستان پیش زمینه به بایو کمک میکنه راحتتر بتونی راجب موفقیت‌ها و دستاورد‌هات بنویسی. مثل یک کیس استادی نگاه کن که میگه تو کی بودی، کی هستی و چه مسیری رو طی کردی تا به این موقعیت برسی.
  • روی جزئیات مفید تمرکز کن: حقایق مختصری راجع به شما میتونه شخصیت و ارزش هاتون رو نشون بده. برای مثال اگه دارین برای لینکدین بایو مینویسین به این فکر کنین که چطور میتونین سرگرمی‌هاتون رو به شغلتون مرتبط کنین. هرچند اگر علایقتون خیلی با شغلتون متفاوته باید از یک سرگرمی مرتبط تر در نوشتن بایو استفاده کنین.

نوشتن بایو سوم شخص:

بایو های سوم شخص قدرتمند تر و هدفمند ترن پس اگر شما دارین تو یک صنعت خیلی رسمی به دنبال کار میگردین یا میخواین چیزی رو منتشر کنین بهتره از بایو سوم شخص استفاده کنین. برای مثال وقتی بایو سوم شخص مینویسین ممکنه اینجوری شروع کنین: “یاسمن مسلمی مدیر منابع انسانی در شعبه سفیر اصفهان میباشد. او در واحد های شغلی مختلف مشغول به کار بوده است تا به موقعیت شغلی که در آن استعداد بیشتری دارد برسد.” این مدل بایو ها یک فاصله‌ای بین موضوع بایو و خواننده ایجاد میکنه. این شخص میتونه هرکسی باشه اما معمولا با لحنی بیان میشه که روی تخصص تمرکز میکنه. بایو سوم شخص در حالت ایده آل باید دوستانه اما مودب به نظر بیاد مثل یک پیام از سمت یک همکار نزدیک در محل کار. اینجا یک سری نکات برای نوشتن بایو سوم شخص عالی آوردیم.

  • از زاویه‌ی یک شخص که میشناسین و بهش اعتماد دارین بنویسین. ممکنه سخت باشه که راجع به خودتون بنویسین، پس سعی کنین خودتونو از زاویه دید فرد مورد علاقتون در محیط کار یا یک نفر که بهش اعتماد دارین به خودتون نگاه کنین. این کمک میکنه متن رو بدون جهت گیری خاصی بنویسین.
  • به خواننده نشون بدین که چرا باید به نظرات شما اعتماد کنن: یک بایو حرفه‌ای معمولا یک بخش خاصی از بازار رو نمایش میده. با در نظر داشتن این موضوع، متن شما باید جزئیات مرتبط با صنعت رو نشون بده. سعی کنین در بایو دست و پا شکسته حرف نزنین.
  • یادتون باشه که دارین یه داستان میگین: اگه میخواین یک بایو سوم شخص بنویسین، اما عادت به اول شخص نوشتن دارین بهتره اون راهی که بیشتر باهاش احساس راحتی میکنین رو انتخاب کنین. متن بایو رو حتما چون یک نوشته‌ی خیلی مهم و تاثیرگذاره، ادیت و اصلاح و بازبینی کنین.

چطور قدم به قدم یک بایو حرفه‌ای بنویسیم؟

۱. یک قسمت “درباره من” برای وبسایت یا پروفایل بسازین

۲. با نوشتن اسم و فامیلتون بایو رو شروع کنین

۳. هر برند مرتبطی که باهاش در حال همکاری هستین رو بنویسین

۴. موقعیت کنونی و کاری که میکنین رو توضیح بدین

۵. حداقل یک دستاورد حرفه‌ای رو نام ببرین

۶. ارزش های شخصی و اینکه چطور موقعیت شغلی شما رو تحت تاثیر گذاشتن رو توضیح بدین

۷. به طور خلاصه بگین خارج از محیط کاری کی هستین

۸. از شوخ طبعی یا داستان شخصی برای تنوع دادن به بایو حرفه‌ای استفاده کنین

شاید براتون پیش اومده باشه که بدون اطلاع قبلی از شما درخواست فرستادن بایوگرافی از طریق ایمیل میکنن. توی این شرایط خاص (ایمیل های کاری) بایو حرفه‌ا‌ی شما باید رسمی تر باشه مثل: “آقای حسینی اینجا هستن.”

اما موقعیت هایی هم هست که یک بایو شخصی و تعاملی بهتره.

شما چه تصمیم بگیرین بایو رسمی بنویسین چه بایو تعاملی و دوستانه باید از مراحل زیر استفاده کنین:

۱. یک قسمت “درباره من” برای وبسایت یا پروفایل بسازین

 شما به یک فضای آنلاین برای نوشتن بایو حرفه‌ای احتیاج دارین مثل :

صفحه‌ی فیس بوک

بلاگ صنعت

صفحه اینستاگرام

وبساین شخصی

پروفایل لینکدین

 وبسایت صنعت

بلاگ شخصی

همونطور که در مثال های پایین میبینیم، طول و

لحن بایو شما بسته به پلتفرم متفاوته برای مثال اینستاگرام به شما اجازه میده از ۱۵۰ کلمه استفاده کنین در حالی که در صفحه‌ی فیس بوک و وبسایت محدودیت کلمه ندارین.

۲. با نوشتن اسم و فامیلتون بایو رو شروع کنین

اگه مخاطب شما هیچ چیزی از شما یادش نیاد باید بتونه اسمتون رو یادآوری کنه. برای این منظور خوبه که بایو با اسم و فامیل شروع بشه

برای مثال :

فائزه اسدی، کارشناس بازاریابی شرکت فرش الماس نمایندگی کاشان

۳. هر برند مرتبطی که باهاش در حال همکاری هستین رو بنویسین

بایو حرفه‌ای شما باید کسب و کاری که باهاش کار میکنید رو معرفی کنه

حواستون باشه حتما برندی که باهاش کار میکنین رو اعلام بکنین و اگر فریلنسر هستین اسم کسب و کار شخصی رو بنویسین یا اعلام کنین فریلنسر هستین

برای مثال :

فائزه اسدی بازاریابی، گلفروشی روهام

۴. موقعیت کنونی و کاری که میکنین رو توضیح بدین

چه شما نویسنده رمان باشید یا یک متخصص آماتور، فرض نکن که مخاطب شما میدونه که عنوان شغلیتون چه وظایفی رو شامل میشه. مسئولیت های کلی که در کار انجام میدین رو بنویسین تا مخاطب با کارتون آشنا بشه.

۵. حداقل یک دستاورد حرفه‌ای رو نام ببرین

یک بایو حرفه‌ای باید به مخاطب نشون بده که شما چه دستاوردهایی داشتین این باعث میشه شما رو

یک ارزش گذار در صنعت خودت بشناسن.

۶. ارزش های شخصی و اینکه چطور موقعیت شغلی شما رو تحت تاثیر گذاشتن رو توضیح بدین.

چه چیزی باعث میشه شما از بقیه همکارات تو بازار متمایز شی؟ چه ارزشی رو وارد بازار میکنی که لیاقت سرمایه گذاری داشته باشه؟ یک بایویی بنویس که جواب این سوال هارو بده.

۷. به طور خلاصه بگین خارج از محیط کاری کی هستین

به مخاطب بگین خارج از محیط کاری چه شخصیتی دارین. این ممکنه به اطلاعاتی مثل خانواده شما، شهر شما، ورزش های مورد علاقه شما، سرگرمی ها و علایق شما و … باشه.

مردم دوست دارن با بقیه ارتباط صمیمانه داشته باشن. هرچه بیشتر راجب شخصیتتون شفاف باشین مردم بیشتر علاقه به دنبال کردن شما دارن.

۸. استفاده از شوخ طبعی و داستان شخصی برای تنوع بخشیدن به بایو حرفه‌ای

بایو حرفه‌ایتون رو با یک یادداشت خوب تموم کنین. اینکه مخاطبتون رو با یک موضوع جالب و خاص خودتون آشنا کنین باعث میشه با حال خوب از وبسایت شما خارج بشه.

چرا بایو خوب برای یک آدم حرفه‌ای مهمه؟

ممکنه شما فکر کنین که مگه چند نفر بایو حرفه‌ای میخونن؟

جواب اینه که خیلی ها!

 اما مسئله مهم قابل درک بودنشه. بایو حرفه‌ای شما مخاطب درست رو از پلتفرم های مختلف جذب میکنه و از همه مهم تر این ابزاریه که در ساختن نتورک ( ارتباطات) بیشترین کمک رو بهتون میکنه.

خلاصه که: مردم بایو حرفه ای رو میخونن حالا چه یادشون بمونه چه نمونه و چه باعث بشه به شما

توجه بکنن یا نکنن که البته این به نحوه نوشتن شما برمیگرده.

درادامه‌ی مطلب مثال هایی از بایو های حرفه‌ای رو براتون آوردیم:

1. Chimamanda Ngozi Adichie: Author

پلتفرم: وبسایت شخصی

آدیچی بایو حرفه‌ای خودش رو با یک دعوتنامه شروع کرده. در یک سری پاراگراف توضیح داده که کی و کجا متولد شده، خانوادش کین، تحصیلاتش چی بوده، افتخاراتش چی بوده و سابقه کاریش چیاس.

آدیچی کارگاه های نویسندگی خلاقانه سالانش رو پررنگ کرده که به مخاطب نشون میده که چقدر تو کارش حرفه‌ایه.

و همچنین کمتر به اینکه فعالیت های اخیرش چی بوده پرداخته.

در نهایت آدیچی بایوش رو با یک کال تو اکشن برای خوندن جزئیات بیشتری از بایوگرافی تموم میکنه.

چرا این بایو خوب بود؟

سوم شخص نوشته شده بود.

مختصر اما تعاملی و با ذکر تجربیات آدیچی نوشته شده بود.

توضیح راجع به درجات افتخارات او باعث شد مخاطب فکر کنه که بهترین نویسنده دنیاس.

2.Chime Mmeje: SEO Content Writer

پلتفرم: لینکدین

شیما یک سئو فریلنس هست که در یک چیز مهارت فوق العاده ای داره – کمک کردن به شرکت ها در بالا بردن رتبه کلید واژه های گوگل مربوط به خودشون.

شیما در حفظ و بالا بردن تعامل با مخاطب توانایی زیادی داره به این صورت که در محتوای خودش یک قلاب برای جذب مخاطب طبق نیاز اونها ایجاد میکنه.

همچنین به جای صحبت کردن از سختی ها و مشکلات از موفقیت های کلاینت ها و مشتری هاش صحبت میکنه که این باعث میشه مخاطب به توانایی او در رسیدن به هدف اعتماد کنه و یک موقعیتی رو ایجاد میکنه که بتونه اسم کلاینت هاش رو در بایو بیاره.

در نهایت شیما با یک کال تو اکشن “یک پیام بذارید” بایو خودش رو تموم میکنه.

چرا این بایو خوبه؟

خیلی شفاف راجع به خدماتی که میده صحبت میکنه

قابل درکه و آدم رو به خوندن ادامه متن ترغیب میکنه

نوشتن راجع به نتایج مشتری ها توقعات ذهنی مشتری هارو شکل میده

3. DJ Nexus: DJ

پلتفرم: فیس بوک

این دی جی انگلیسی که حتی اگر به نوع موسیقی که تولید میکنه علاقه نداشته باشین قطعا بایو فیس بوکش رو دوس دارین بخونین.

برای مثال به تگ لاین زیر قسمت about توجه کنین – ساکت در طول روز، خیلی بلند در طول شب. نکسوس میگه ساعت کاریش کی هست. وبسایت شخصیش رو به صفحه فیس بوک خودش لینک کرده که بتونه کامل راجع به داستان زندگیش صحبت کنه. نکسوس تو این داستان توضیح داده که چطور به این اسم رسیده و راجع به شرکتی که قبل از دانشگاه رفتن تاسیس کرده هم گفته.

مخاطب دوس داره درباره شما بدونه پس به راه‌های ارتباط دادن مخاطب از پلتفرم های سوشال مدیا به وبسایت توجه کنین.

چرا این بایو خوبه؟

بایو جلب توجه میکنه و ۸ کلمه مرتبط برای جذب

مخاطب در بایو نوشته شده

نشون دهنده‌ی اینه که فلانی در حوزه خودش بهترینه

4. Lena Axelsson: Marriage & Family Therapist

پلتفرم: وبسایت صنعت

فرقی نمیکنه که کجا زندگی میکنی، بایو حرفه‌ای شما از نمونه‌های متقاعد کننده نباید تفاوتی داشته باشه.

یک اشتباه رایجی که مردم میکنن اینه که بایو رو جدای از هرنوع محتوای دیگه‌ای میدونن که باعث میشه در نهایت به یک محتوای غیرقابل درک تبدیل بشه . برای نوشتن بایو شما مستقیم سراغ موقعیت شغلی نمیرین و اولش یک معرفی دارین.

بهترین بایوها بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ کلمه بودن پس فضای نامحدودی برای نوشتن نیست.

نوشتن یک جمله‌ اما نمایش دهنده‌ی دستاورد‌های

شما میتونه برای ترغیب مخاطب به ادامه خوندن بایو خیلی کمک کننده باشه.

برای مثال بایو لنا که یک مشاور خانواده و ازدواجه، موقعیت شغلی‌ای داره که همدردی یک بخش خیلی مهمی از اونه.

این دلیلیه بر اینکه لنا بایو خودش رو با یک جمله معرفی شروع کنه: وقتی انسان تروما (مشکل بزرگ) تجربه میکنه، این غیرمعمول نیست که مشکلشون رو حل کنیم.

و بعد ایشون راجع به اینکه چرا به این شغل اومده، چطور به مراجعینش کمک میکنه و چطور بیمارش رو درمان میکنه، صحبت میکنه. لنا اطلاعات تحصیلی رو برای اتمام بایو جا گذاشته.

لازم نیست که بایو خیلی جدی باشه یا با یه جوک شروع شه فقط مهم اینه که طبق شخصیت مخاطب لحن رو انتخاب کنیم.

چرا این بایو خوبه؟

زندگی لنا رو خلاصه میکنه و از رویکردهای ذهنی

کاریش میگه

لحن بایو حرفه‌ایه و بیشتر از شخصی و معمول بودن، تخصصی و پر از اطلاعاته

بایو روی مخاطب لنا تمرکز میکنه که این نشون میده لنا واقعا میخواد به بقیه کمک کنه

5. Nancy Twine: Hair Care Founder

پلتفرم: وبسایت شرکت

بعنوان بنیان گذار و مدیرعامل شرکت Briogeo، یک سری چالش ها و سختی هایی هست که تونستن ازشون عبور کنن که تحسین برانگیزه؛ اما ایشون بایو رو متواضع شروع کرد به اینصورت که: نانسی تازه وارد صنعت زیبایی نشده بلکه جز اولین تولید کننده های محصول طبیعی مراقبتی هست.

مابقی بایو روی نقاط قوت بعنوان یک فرد توانا در حوزه مراقبت مو تمرکز کرده.

ممکنه شما هم از بایو بعنوان یک فرصت واسه

نشون دادن اهداف اصلی و دیدگاهتون استفاده کنین. گاهی خوبه که بایو رو ساده نگه داریم و بذاریم خودش مخاطب متناسب خودش رو پیدا کنه.

چرا این بایو خوبه؟

دلیل شروع این کار رو توضیح داده و گفته چی باعث تداوم و استمرار فعالیت ایشون شده

از داستان بنیان گذار استفاده کرده تا روی مخاطب تاثیر عمیق تری بذاره

استفاده از یک فیلم بعد از بایو باعث شد چهره برند رو بهتر و بیشتر بشناسن و درک کنن و درنتیجه تعامل بیشتری داشته باشن

چطور یک بایو کوتاه بنویسیم؟

رسالت بایو اینه که خیلی خلاصه موارد مهم مورد نظر مشتری یا شرکت هارو بهشون نشون بده، پس بهتره تمرین کنیم کوتاه نوشته بشه.

چطور یک بایو کوتاه حرفه ای بنویسیم؟

•خودتون رو معرفی کنین

•توضیح بدین چه کاری انجام میدین

•مهارت اصلی و تخصصتون رو بگین

•یک ماموریت و رسالت شخصیتون رو بگین

•از موفقیت‌هاتون بگین

•اطلاعات تماس رو براشون بذارین

•شخصیت خودتون رو تا جایی که روی مخاطب تاثیر مثبت میذاره، توضیح بدین

۱. خودتون رو معرفی کنین

معرفی کردن خودتون اولین تاثیریه که روی مخاطب میذارین پس خیلی مهمه که چطور نوشته بشه. میتونین با یک سلام و احوال پرسی شروع کنین مثل: “سلام من زهرا اسدی هستم” یا ” سلام! بذارین اول خودمو معرفی کنم”

اگر هم بایو پلتفرم های آنلاین رو مینویسین باز

میتونین با معرفی خودتون شروع کنین.

۲.توضیح بدین چه کاری انجام میدین

اینکه توضیح بدین شغلتون چیه و در روز چه کارهای مرتبطی میکنین باعث بالا بردن تعامل و احساس نزدیکی مخاطب با شما میشه؛ شما رو در گروه و کتگوری خاصی از اجتماع قرار میده و باهاتون همذات پنداری میکنه.

در بایو میتونین خیلی کوتاه عنوان شغلی و جزئیاتش رو بگین مثل: فریلنسر، CEO، نویسنده،…

کوتاه و مفید نوشتن با تمرین بدست میاد. مثلا اگه شما یک فریلنسر هستی که تخصصش نوشتن هست میتونی اینجوری بگی: ” freelance writer ” یا اگه تخصصت تکنولوژی اطلاعات (It) هست میتونی بگی: ” freelance IT specialist “

۳. مهارت اصلی که دارین رو بگین

وقتی میخواین بایو رو برای یک مشتری یا یک مدیر جهت استخدام بفرستین، حتما اون مهارت ارزشمندی که دارین و تخصصی که به کار مربوط میشه رو هایلایت کنین.

اینطوری اونها به محض نگاه کردن به بایو شما، اون موارد اصلی رو میبینن و میتونن تصمیم بگیرن ادامه بایو رو بخونن و با شما ارتباط بگیرن یا نه.

۴. ماموریت و رسالت شخصی رو بگین

هدفت از کار کردن چیه؟ دوست داری از این شغلی که داری به چه چیزی برسی؟ جواب دادن به این سوالا کمک میکنه بایو شما هدفمند و جهت دار بشه.

یک جواب صادقانه به این سوالا بدین که بایو از حالت یکنواخت دربیاد و برای مخاطب جذاب شه.

۵. از موفقیت هاتون بگین

خوبه که بایو شما دستاورد‌هاتون رو نشون بده. این

باعث میشه مخاطب راحتتر اعتماد کنه و به ارتباط بیشتر، ترغیب بشه. سعی کنین یک یا دوتا از موفقیت هاتون رو در بایو توضیح بدین.

پس فارغ از اینکه اون جایزه ایه که شما بردین یا شرکتیه که باهاش همکاری داشتین، حتما اتفاقات بزرگ و مهم مسیر کاریتون رو اعلام کنین.

۶. اطلاعات تماس رو براشون بذارین

افرادی که بایو شمارو خوندن با صفحه مجازی شما آشنا هستن اما برای پیشبرد ارتباطات کاری باید از محیط حرفه ای تر از فضای مجازی استفاده بشه پس لازمه اطلاعاتی مثل آدرس وبسایت یا ایمیل رو قرار داده باشین.

حواسمون باشه که قبل از شروع بایو طولانی و مفصل، با بایو کوتاهی که نوشتیم مخاطب رو با اطلاعاتی مثل اینکه کی هستیم و چه چیزهایی

برامون اهمیت داره و چه کارهایی میتونیم انجام بدیم، آماده کنیم برای اطلاعات طولانی تری که قراره دریافت کنه.

۷. شخصیت خودتون رو توضیح بدین

بایو حرفه ای حتما نباید از اول تا آخر رسمی و خشک باشه. میتونین به اینصورت یکم بهش تنوع بدین و کاریزما اضافه کنین:

•یک جک، ” بعضی اشتباهات انقد خنده دارن که حیفه فقط یکبار انجام بدیم؛ حداقل این چیزیه که من فهمیدم بعد از اینکه ….”

•گفتن یکی از سرگرمی ها، ” صادقانه بخوام بگم، تنیس زندگی منه”

•یک حقیقت جالب، ” هرروز ۱۰۰ تا فیلم جدید میبینم، من عاشق تمام ژانر های فیلم هستم”

•یک سری ایموجی مرتبط با خودتون و کارتون، “🏓📽🎶”

از هرکدوم از روش‌های بالا که استفاده میکنین، به

مخاطب نشون بدین که بعنوان یک *آدم منحصر به فرد* کی هستین و چی هستین.

موقع نوشتن بایو حرفه ای، حتما نباید تمااام متن بهم وصل و مرتبط باشن، میتونین از چیزهایی که واسه خودتون و مخاطب جالبه و بهشون اهمیت میدن بنویسین و یکم شلختگیِ هدفمند، جذابش میکنه.

چند مثال بایو کوتاه حرفه ای:

1.Lianna Patch: Copywriter

پلتفرم: بلاگ مجله

لیانا یک نویسنده‌ محتواس که تاحالا برای انتشاراتی مثل copy hackers کار کرده. نکته جالب بایو لیانا اینه که هرچیزی که شما راجع به یک نویسنده محتوا احتیاج داری رو خلاصه کرده.

مثلا جمله اول رو نگا کنین: ” رویای لیانا اینه که مشتری های شما توقف کنن، لبخند بزنن و کلیک کنن”

جمله دوم: ” لیانا این کار رو با ایمیل‌های مقاومت شکن و صفحات فرود شوکه کننده انجام میده”

و جمله آخر هم یک کال تو اکشن برای افراد علاقه مند به ارتباط با ایشون هست.

چرا این بایو خوبه؟

موثر و گیرا بود

نشون میده که شرکت ها از کار کردن با لیانا چه چیزی عایدشون میشه

یک کال تو اکشن داره

2. Precious Oboidhe: Content Strategist and Writer

پلتفرم: بلاگ مجله

ما بلاگ مجله یک نویسنده رو دنبال نمیکنیم مگه اینکه برامون ایجاد جذابیت کنه. و عموما بلاگ یک نویسنده رو وقتی میخونیم که میخوایم باهاش کار کنیم.

اینجاست که اهمیت یک بایو کوتاه حرفه‌ای که اطلاعات مورد نیاز شما رو نشون بده رو میفهمیم!

برای مثال بایو پرشس بعنوان یک استراتژیست محتوا و نویسنده رو ببینیم:

چرا این بایو خوبه؟

نشون میده که پرشس بدنبال کار مرتبط با علایق و تخصصش هست

شامل اطلاعات وبسایت هست که مدیر‌ها میتونن به اطلاعات حرفه ای تر از ایشون دسترسی داشته باشن

مردم میتونن در سوشال مدیا با پرشس ارتباط بگیرن تا بیشتر با کارش آشنا بشن.

3.Rebecca Bollwitt: Writer

پلتفرم: اینستاگرام

اینستاگرام بدنام‌ترین پلتفرم ممکن برای بایو نوشتنه!

مثل توییتر، چون فضای کافی برای نوشتن یک بایو حرفه ای که همه موارد مهم رو کاور کنه، بهمون نمیده‌.

و همچنین اینکه اینستاگرام یه پلتفرم موبایلی هست و مخاطب با موبایل به شما دسترسی پیدا میکنه که ممکنه سریعتر فراموش کنه و محیط حرفه ای برای مسائل کاری نیست.

محدودیت فضایی که اینستاگرام برای نوشتن بایو به ما میده باعث میشه فقط مهمترین موارد رو بنویسیم مثل بایو ربکا که پایین میبینین:

ربکا از ایموجی ها خیلی خوب استفاده کرده و نشون داده که چرا یک تولید کننده‌ی محتوای حرفه ای محسوب میشه.

ادامه بایو هم کاملا مرتبط جلو رفته، با ایموجی مناسب متن رو از هم جدا کرده و از کلمه های متناسب با حرفه خودش برای نشون دادن اینکه کی هست و چیکار میکنه، استفاده کرده.

ایشون حتی بعد از ایموجی قلب آیدی اینستاگرام شوهرش رو نوشته و همچنین همه عکس‌هاش منحصر به خودش هستن.

اگه روی پرسنال برند کار میکنین، از هرچیزی که نشون دهنده‌ی ویژگی انسانی هست دریغ نکنین! هرچیزی که به اخلاقیات شما مرتبط میشه میتونه تو بایو قرار بگیره تا جایی که به موقعیت شغلی صدمه نزنه.

چرا این بایو خوبه؟

استفاده از ایموجی چهره ربکا رو صمیمی تر و دوستانه تر کرد.

مهم‌ترین موارد رو خیلی خلاصه بیان کرد

4.Bea Dixon: Feminine Care Founder

پلتفرم: اینستاگرام

بی که بنیان گذار و مدیر عامل شرکت خودش هست، خیلی قشنگ از فضای بایو اینستاگرام خودش استفاده کرده و به ما نشون داده که چه ویژگی های انسانی مفیدی داره، نه اینکه خودش رو صرفا صاحب کسب و کار معرفی کنه.

ایشون قبل از نوشتن ” دختر رئیس” خیلی هوشمندانه از ایموجی تاج استفاده کرده و بعد به علایق خودش مثل فشن و حیوون خونگیش اشاره کرده.

نوشتن درباره علایق و سرگرمی‌هاتون باعث میشه مخاطب بهتر شما رو بشناسه و به ادامه ارتباط با شما ترغیب شه.

چرا این بایو خوبه؟

نشون میده بی خارج از محیط حرفه ای کاری، کیه.

یک کال تو اکشن داره و مخاطب رو ترغیب میکنه که ببینن بی چه چیز خاص دیگه‌ای بهشون پیشنهاد میده.

5.Larry Kim: Founder

پلتفرم: توییتر

نیازی به خوندن متن نیست، شما فقط به بایو لری نگاه کنین میبینین که الویت های زندگیش چیا هستن!

وقتی بایو لری رو میخونین میبینین که چه شرکت هایی رو تاسیس کرده، با چه انتشاراتی کار کرده و مجدد عشقش رو به خانوادش نشون میده.

این باعث جذب مخاطب میشه. و میبینیم که اعلام کرده مسیحیه پس میفهمیم که جهت گیری دینی هم براش اهمیت داره.

چرا این بایو خوبه؟

این بایو نشون میده که لری بجز کار برای چیزهایی ارزش قائله

انتشارات معروفی که باهاش کار کرده باعث جلب اعتماد مخاطب میشه و راحتتر مشتری جذب میکنه.

بایو حرفه ای خودت رو بساز

بایو شما نشون دهنده‌ی شخصیت حرفه‌ای شماست. بایو حرفه‌ای نشون دهنده حضور موثر اجتماعی شماست. معمولا مردم قبل از ملاقات کاری، بایو شمارو دیدن و خوندن و تصمیم گرفتن.

شما چه یک صفحه “درباره من” برای وبسایت میسازین یا برای سوشال مدیا، قطعا میخواین گیرا باشه، تاثیر مثبت بذاره و مهمترین نکات مربوط به موقعیت شغلی و اجتماعی شما رو نشون بده.

تو این بلاگ نحوه نوشتن بایو حرفه‌ای موثر و مفید رو یادگرفتیم. الان میدونیم یک بایو حرفه‌ای به چه شکل و با چه محتوایی نوشته میشه.

دوست داریم شمایی که تا اینجا رو خوندی، یک بایو کوتاه حرفه ای تو قسمت کامنت بنویسی که هم تمرین کرده باشی هم به بقیه تو یادگیری بهتر

کمک کنی😍

ممنون از توجهتون ترجمه و تلخیص: فاطمه شریف

بدون نظر

نوشتن نظر

درخواست شما ثبت شد
درخواست شما ثبت شد
درخواست شما ثبت شد
درخواست شما ثبت شد
درخواست شما ثبت شد
درخواست شما ثبت شد
درخواست شما ثبت شد
Thank You!
Leverage agile frameworks to provide a robust synopsis for high overviews.
درخواست شما ثبت شد
Thank You!
Leverage agile frameworks to provide a robust synopsis for high overviews.
درخواست شما ثبت شد
درخواست شما ثبت شد
درخواست شما ثبت شد
درخواست شما ثبت شد
درخواست شما ثبت شد
درخواست شما ثبت شد
درخواست شما ثبت شد
درخواست شما ثبت شد
درخواست شما ثبت شد
بزودی برای هماهنگی جزئیات با شما تماس می گیریم
درخواست شما ثبت شد
درخواست شما ثبت شد
درخواست شما ثبت شد
درخواست شما ثبت شد
بزودی برای هماهنگی جزئیات با شما تماس می گیریم
درخواست شما ثبت شد
درخواست شما ثبت شد
درخواست شما ثبت شد
درخواست شما ثبت شد
درخواست شما ثبت شد
درخواست شما ثبت شد
بزودی برای هماهنگی جزئیات با شما تماس می گیریم
درخواست شما ثبت شد
درخواست شما ثبت شد
درخواست شما ثبت شد
درخواست شما ثبت شد
درخواست شما ثبت شد