تو ۲۰۲۳ دیگه reach و impression مهم نیست!

هر کدوم از پلتفرم های سوشال مدیا به شکلی در خدمت کسب و کار ما هستن. کار اصلیشون اینه که به ما کمک میکنن محصول و خدمتمون به تعداد هرچه بیشتری از مخاطب نشون داده بشه و ما بتونیم فروش بیشتری داشته باشیم.

ما چطور میفهمیم که به این هدف در پلتفرم های مختلف رسیدیم یا نه؟

درسته!Reach و Impression

به چه دردی میخورن؟

پلتفرم های سوشال مدیا این دو متریک رو برای صاحبین بیزنس فراهم کردن که بتونیم با تحلیل اعداد اینها، مسیر کاریمون رو مدام مشاهده و اصلاح کنیم.

اگر کسب و کار شما به سوشال مدیا وابسته اس به هیچ عنوان از اهمیت این دو متریک غافل نشید؛ نه تنها اهمیت این دو تو ۲۰۲۳ از بین نرفته، بلکه بخاطر رقابتی تر شدن بیزنس ها با پیشرفت هوش مصنوعی، اهمیتشون بیشتر هم شده. (توضیح شخصی- داخل متن مقاله نیست)

بین Reach و Impression کدوم مهمتره؟!

تو پلتفرم های مختلف چطور میتونیم اندازه گیریشون کنیم؟

هر دوی این متریک ها، میزان دیده شدن محتوای ما و درنتیجه رشد مارو در سوشال مدیا نشون میدن اما هرکدوم به یک شکل متفاوت.

در واقع Reach تعداد افرادیه که محتوای ما رو دیدن و Impression تعداد دفعات دیده شدن محتوامونه.

خب فرقشون چیه؟

بیاید فرقشون رو با یه مثال ببینیم:

یه فیلم از محصولمون پست میکنیم و فرداش که داریم insight رو نگاه میکنیم میبینیم نوشته reach=50 و impression=146 ؛ یعنی ۵۰ نفر آدم های مختلف از مخاطب هامون پست مارو دیدن و ویدیوی ما ۱۴۶ “بار” پخش شده. ممکنه یک نفر ۱۰ بار ویدیوی مارو دیده باشه پس این یک نفر، یکی به عدد reach اضافه کرده و ۱۰ تا به عدد impression.

Reach:

پلفترمای مختلف مدل اندازه گیری های مختلفی دارن ولی بیشتر اونها این امکان رو به شما میدن که ۱- تعداد افرادی که کل محتوای شما و صفحه بیزنس شما رو در مدت زمان معین دیدن، ببینید و ۲- تعداد افرادی که هر کدوم از محتواهای شمارو جداگونه دیدن، ببینید.

برای مثال میتونید ببینید تو یک هفته اخیر چند نفر صفحه شما، استوری های شما، پست های شما و ریل های شمارو دیدن و هم میتونید ببینید محتوایی که دوشنبه‌ی هفته گذشته از محصول x بصورت ریل ساعت ۲۳ منتشر کردین، چقدر دیده شده.

Impression:

همونطور که گفتیم تعداد دفعاتی که محتوای ما برای مخاطب پخش شده با impression نشون داده میشه حالا چه از طریق feed بوده باشه چه از طریق explore یا search. و همچنین مثل reach، شما میتونید impression رو برای کل محتوا و صفحه بطور کلی و یا برای هر محتوایی که پست یا استوری شده بصورت مجزا ببینید.

حالا خودتون تصمیم بگیرین طبق کسب و کاری که دارین (محصول میفروشید یا خدمات، به مشتری

میفروشید یا به بیزنس، عمده میفروشید یا خرده و غیره و غیره) کدوم یکی از این اعداد براتون مهم هستن؟

ببینین تو هر بازه زمانی چه هدفی رو از فعالیت تو فضای سوشال دنبال میکنید؟

بذارید براتون شفاف ترش کنم؛ شما آتلیه عکاسی دارید و برای کسی که داره دنبال عکاس و فیلمبردار میگرده المان هایی مثل خلاقیت تیم فیلمبرداری، فضایی که آتلیه برای فیلمبرداری در اختیار داره، متد تدوین و زمان تحویل پروژه المان های مهمی هستن درسته؟  و چون اکثر مردم برای مناسبت های خاص عکاس و فیلمبردار میخوان پس فرصت اینکه آتلیه های مختلف رو تست کنن و هزینه های اضافه بپردازن که خودشون طبق تجربه بفهمن کدوم بهتره رو “ندارن”؛ پس حالا شما میخوای با محتوایی که تولید میکنی نشون بدی که این موارد رو به خوبی میتونی برای مخاطبت فراهم کنی و بگی من هم تیم خلاقی دارم هم فضاهای جذابی برای فیلمبرداری بلدم، اینجاست که باید بررسی کنی ببینی به هدفی که داشتی رسیدی یا نه؟ مخاطبت پسندید یا فقط خودت فکر میکردی خلاقی؟ … اینجا عدد کدوم یکی برات مهمتره؟ reach یا

impression؟؟

آفرین! Impression!

وقتی این عدد بالا باشه یعنی از خلاقیتت، فضات و مدل تدوینت خوششون اومده و چندین بار دیدن و لذت بردن.

حالا شما آموزشگاهی هستی که تازه شروع به کار کردی. اوایل کار اصولا و در شرایط عادی معمولا بیزنس ها بدنبال این هستن که مردم متوجه حضورشون بشن، خودشون رو به مردم معرفی کنن و بگن ما “هم” هستیم اگر نیاز به آموزش زبان، کامپیوتر یا هرچیز دیگه ای داری. خب تو این شرایط کدوم عدد برات مهمتره؟

آفرین! Reach!

چون هرچی آدم های بیشتری شمارو ببینن و متوجه حضورتون در مارکت بشن، شانس شما برای جذب مشتری و در نتیجه درآمد بیشتره.

(توضیح شخصی- داخل متن مقاله نیست)

تو یوتوبم میشه reach و impression رو فهمید؟

خب بیاین ببینیم تو پلتفرمای مختلف چطور این

متریک هارو دنبال کنیم ؛ البته اگه از چیزی جز اینستاگرام استفاده نمیکنید مطلب بعدی رو میتونین رد کنین.

Facebook:

عددreach نشون دهنده تعداد افرادیه که محتوای شما رو در صفحه خودتون یا در صفحه ای که محتوای شما اونجا tag شده، دیدن. عدد impression تعداد دفعاتیه که محتوای شما در صفحه خودتون، صفحه search, در قسمت news feed و یا تصادفی دیده شده.

Tiktok:

در تیک تاک عدد reached audience نشون دهنده تعداد افرادیه که ویدیوهای شمارو دیدن و impression تعداد دفعاتیه که ویدیوی شما play شده.

Twitter:

در توییتر ابزار reach وجود نداره ولی total impression تعداد دفعاتی که توییت شما در تایم لاین یا ریتوییت ها و یا سرچ دیده شده نشون داده میشه.

Linkedin:

در لینکدین میتونید impression هرکدوم از پست هارو جداگونه ببینید و ابزار reach “فقط” تعداد افرادی که پروفایل شمارو در ۲۸ روز گذشته دیدن نشون میده.

Youtube:

در یوتوب هم نمیتونیم از reach استفاده کنیم اما impression به ما تعداد دفعاتی که ویدیو پخش شده و حتی اینکه هر دفعه چنددقیقه از ویدیو دیده شده هم نشون داده میشه.

Pinterest:

در پینترست عدد impression نشون میده پین های شما چندبار در قسمت سرچ، بورد ها و homepage دیده شده و همچنین قسمت total audience نشون میده هر پین شما بطور جداگونه توسط چند نفر و کل پین های شما توسط چندنفر طی یک ماه یا زمان های مختلف دیده شدن.

Snapchat:

در قسمت snap chat’s native insights اسنپ چت عدد reach نشون میده بصورت هفتگی چندنفر محتوای شمارو دیدن و برای دیدن عدد impression هم میتونید از سرویس پولی اون استفاده کنید.

پس فقط reach مهمه!

هردو reach و impression برای اهدافی مثل اگاهی از برند و جذب مشتری مهم هستن که بسته به نوع کسب و کارتون و مرحله‌ی چرخه عمر بیزنستون بصورت دوره ای ممکنه به یکی از این ها اهمیت بیشتری بدید. (توضیح شخصی- داخل متن مقاله نیست)

اگر هدفتون ایجاد یک ارتباط قوی با مشتری باشه ممکنه روی impression تمرکز بیشتری بکنید و اگر هدفتون جذب هرچه بیشتر مخاطب و فالور باشه طبیعتا تمرکز روی reach بیشتر میشه.

نمیشه مدام پیگیریشون کرد! وقت گیره

ابزار hootsuite analytics برای بیزنس هایی که تیمشون روز به روز داره بزرگتر میشه و دیگه اول راه نیستن و تو پلتفرم های مختلف فعالیت میکنن میتونه خیلی کمک کننده باشه. این ابزار اطلاعات آمار تمام پلتفرم های شمارو جمع آوری میکنه و تو یه داشبورد بطور خلاصه و کاربردی بهتون نشون میده حتی میتونه طبق اطلاعاتی که از فعالیت شما جمع کرده

بهترین زمان برای پست کردن محتوارو بهتون پیشنهاد بده.

توی این مطلب راجع به اهمیت reach و impression و تاثیر اونها روی کسب و کارتون صحبت کردیم. امیدواریم براتون مفید بوده باشه و با تحلیل کردنشون بتونید یک قدم جلوتر برید.

ممنون از توجهتون

7 نظرات
 • Hamykhor
  Posted at 00:26h, 16 می پاسخ

  خیلی مطالبی که می‌ذارید کاربردی و عالی هستن امیدوارم همینجوری تداوم داشته باشه😍

 • Fatemeh
  Posted at 09:54h, 18 می پاسخ

  خیلی عالی و کاربردی بود.

  فقط اگر بتونیم icon ابزاری که معرفی میکنید هم بزارید عالی میشه. و اینکه از کجا و چجوری میتونیم دانلود و نصب کنیم؟ برای سیستم عامل اندروید هست یا ios یا pc ؟

 • فاطمه رستمی
  Posted at 11:01h, 18 می پاسخ

  عالی بود… دمتون گرم

 • Shima
  Posted at 11:49h, 18 می پاسخ

  مرسی بابت مطالب خیلی مفیدن💕

 • دارکوب
  Posted at 00:40h, 19 می پاسخ

  خیلی خوب بود ممنون

 • ساناز
  Posted at 08:25h, 21 می پاسخ

  خیلی ممنون بابت مقالات خیلی مفیدن
  من تقریبا هر روز صبح تا برسم محل کار یه دونه اش رو میخونم
  ولی بقول دوستمون کاش اگر بشه درباره ابزار هو توضیح بدین 🙏🏻☘️

 • Negaretemad
  Posted at 12:52h, 18 جولای پاسخ

  عالی بود مثل همیشه مفید👌🏻👌🏻👌🏻

نوشتن نظر

درخواست شما ثبت شد
درخواست شما ثبت شد
درخواست شما ثبت شد
درخواست شما ثبت شد
درخواست شما ثبت شد
درخواست شما ثبت شد
درخواست شما ثبت شد
Thank You!
Leverage agile frameworks to provide a robust synopsis for high overviews.
درخواست شما ثبت شد
Thank You!
Leverage agile frameworks to provide a robust synopsis for high overviews.
درخواست شما ثبت شد
درخواست شما ثبت شد
درخواست شما ثبت شد
درخواست شما ثبت شد
درخواست شما ثبت شد
درخواست شما ثبت شد
درخواست شما ثبت شد
درخواست شما ثبت شد
درخواست شما ثبت شد
بزودی برای هماهنگی جزئیات با شما تماس می گیریم
درخواست شما ثبت شد
درخواست شما ثبت شد
درخواست شما ثبت شد
درخواست شما ثبت شد
بزودی برای هماهنگی جزئیات با شما تماس می گیریم
درخواست شما ثبت شد
درخواست شما ثبت شد
درخواست شما ثبت شد
درخواست شما ثبت شد
درخواست شما ثبت شد
درخواست شما ثبت شد
بزودی برای هماهنگی جزئیات با شما تماس می گیریم
درخواست شما ثبت شد
درخواست شما ثبت شد
درخواست شما ثبت شد
درخواست شما ثبت شد
درخواست شما ثبت شد