چطور با همه‌ی رده‌های سنی در سوشال مدیا تعامل کنیم؟!

اطلاعات دموگرافیک مثل یک کلید عمل میکنه که شما بتونین مخاطب هدف خودتون در سوشال مدیا رو تعریف کنین. برای اینکه مخاطب رو درست به سمت ارتباط با برند خودمون از مرحله‌ی ایجاد آگاهی تا آخر راهنمایی کنیم، اجرای برنامه‌های مارکتینگ طبق نسل و سن مخاطب میتونه استراتژی خوبی باشه.

ایجاد ارتباط با تمرکز بر سن به درک خیلی درست و بالایی از نیازها و خواسته‌های هر گروه سنی نیاز داره که بعنوان استراتژیست محتوا و صاحب بیزنس باید به این گروهبندی‌ها واقف بود.

اطلاعاتی که دراین مقاله جمع‌آوری شده از آنالیز گروه سنی‌های زیر بدست اومده:

 • نسل z (سنین 18-24)
 • میلنیال یا نسل y (سنین 25-40)
 • نسل x (سنین41-56)
 • بیبی بومرها (سنین 57-74)

این روزا درک تفاوت نوع و نحوه‌ی استفاده‌ی هر نسل از سوشال مدیا از هر زمان دیگه‌ای مهم‌ترشده. درک این تفاوت‌ها به عملکرد بهتر در سوشال مدیا و درنتیجه افزایش سودآوری اهمیت زیادی داره.

جنریشنال مارکتینگ یا بازاریابی نسلی اصلا چی هست؟!

در واقع به نوعی استراتژی گفته میشه که مخاطب هدف رو طبق سن و سال دسته‌بندی میکنه و اونهارو طبق خواسته‌ها و تجربیاتی که داشتن هدف‌گیری میکنه. همچنین باعث میشه بتونیم ابعاد مختلف استراتژی موجود رو با خواسته‌های مخاطب هدف، همسو و همراه کنیم.

هر گروه سنی اتفاقات فرهنگی، سیاسی و دیجیتال مختلفی رو مشاهده و تجربه کرده که تاثیر مستقیمی روی نحوه برخورد او با انواع پیام‌ها گذاشته.

چرا این نوع بازاریابی برای برند شما اهمیت داره؟!

 1. یک پیام قوی‌تر میتونه به بازار بده

تا حالا شده یک پیام تبلیغاتی ببینین فک کنین این رو دقیقا برای شما نوشتن و مستقیما داره با شما صحبت میکنه؟؟

این نوع بازاریابی کمک میکنه بهترین پایه‌ریزی رو برای تولید هرنوع پیام و تصویر انجام بدین که بیشترین و با کیفیت‌ترین ارتباط رو با مخاطبتون برقرار کنه. یک پیام منحصر به مخاطب تولید میشه و ارتباط خیلی عمیقی رو باهاش شکل میده.

 1. به برند امکان این رو میده که همیشه مرتبط با مخاطب بمونه

وقتی مخاطب شما بزرگ میشه و از اون رده سنی خارج میشه، نسل بعدی با تجربیات و خواسته‌های متفاوت از راه میرسه. این نوع استراتژی بازاریابی به شما کمک میکنه که بتونین نیازهای هر نسلی که میاد و هر تغییراتی رو درک کنین و به روز بمونین. این هارمونی بین برند شما و مخاطب ثابت میمونه و به سودآوری دائمی تبدیل میشه.

 1. از توسعه‌ی بازار حمایت میکنه

وقتی این مدل بازاریابی رو یاد بگیریم و روی مخاطب موجود اجرا کنیم، درک نیاز مخاطب از نسل‌های دیگه و تولید پیام برای هدف‌گیری گروه جدید و گسترش بازار هم کار سختی نخواهد بود 😀.

چرا وقتی میخوایم برای نسل‌های مختلف بازاریابی کنیم ، اطلاعات سوشال مدیا برامون حیاتی میشه؟!

علایق و نیازهای هر نسل خیلی متنوع و گسترده‌اس بطوریکه درک درست اونها خیلی سخت میشه. دلیل تاکید ما به تحلیل درست اطلاعات سوشال مدیا هم دقیقا همینه! با آنالیز فعالیت روزانه‌ی افراد در سوشال مدیا این درک شکل دقیق و مستقیم رو به هدفی به خود میگیره.

سوشال بهترین جاییه که بازاریاب‌ها بتونن پیام‌های تبلیغاتی رو آزمون و خطا کنن و بهترینش رو بر حسب تناسب با ذائقه‌ی مخاطب انتخاب کنن.

نسل z چطور از سوشال مدیا استفاده میکنه؟

نسل z یا zoomers به شدت آنلاین زندگی میکنن. این دیجیتال نشین‌ها تقریبا نصف زندگیشون رو در سوشال مدیا بودن.

تحقیقاتی هم که اخیرا روی اونها انجام شد نشون میده که به این زودیا قرار نیست دست از فعالیت سوشال بردارن و نتیجه‌گیری شد که 41% نسل z سال 2024 قراره بیشتر از مقداری که الان هست، از سوشال مدیا استفاده کنن.

شاید فکرکنین پلتفرمی که استفاده میکنن اینستاگرام باشه اما نتیجه تحقیقات این مورد جالب رو هم نشون داد که بین سال 2021 و 2023، استفاده نسل z از لینکدین حدود 40% بیشتر شده!

نسل z چه انتظاری از برندها در سوشال مدیا داره؟

اونها دوست دارن فارغ از خرید محصول یا خدمات، با برندها ارتباط عمیق‌تری داشته باشن پس برندها برای جذب نسل z باید بتونن برنامه‌های وفاداری مشتری و ایجاد زیرساخت تشکیل ارتباط عمیق با مخاطبشون رو فراهم کنن.

نسل z همچنین از برندهایی که اومده خیلی حرفه‌ای از هوش مصنوعی استفاده کرده، حمایت میکنه و همین باعث شروع یه رابطه عمیق میشه. هرچی تلاش برند برای زیبایی بصری، خدمات مشتریان و تعامل با مخاطب کمتر بشه، نسل z از اون برند دورتر میشه.

چطور بیزنس شما میتونه نسل z بیشتری رو در سوشال مدیا تارگت کنه؟

نسل z محتوایی رو بیشتر میپسنده که بتونه باهاش مکالمه یا نوعی ارتباط دوطرفه رو شکل بده. شما باید بتونین محتوای مورد نظر رو از دید مشتری ببینین که آیا باعث تعامل میشه یا نه؟ و آیا کیفیت لازم رو داره یا نه؟

اینجا چندتا سوال هست که میتونین باهاش تعامل رو ایجاد کنین:

 • آیا محتوایی که با هدف آگاهی از برند تولید کردین، تعامل لازم رو با مخاطب برقرار میکنه؟ (برای مثال از باکس سوال و جواب یا چندگزینه‌ای استفاده کردن)
 • چقدر طول میکشه تا جواب سوال یا کامنت مخاطب رو بدین؟
 • آیا اطلاعات مخاطب و آمار پست‌ها با استراتژی محتوای شما همراه هست؟

یکی از کارایی که میتونه به تولید محتوای هدفمند شما کمک کنه اینه که آمار محتوارو حتما زیر نظر داشته باشین و اگر با چیزی که انتظار داشتید متفاوت بود هفته‌ای دوبار محتوای جدید تست کنین تا بهترین نوع و قالب محتوا متناسب با مخاطبتون رو پیدا کنین.

میلنیال‌ها چطور از سوشال مدیا استفاده میکنن؟

این نسل تصویر واضح و شفافی از خواسته‌هاشون به بازاریاب‌ها ندادن. اونها چون دارن بزرگسالی و بالغ بودن رو تجربه میکنن نیازهای مختلفی دارن که از چالش‌های شغلی، والد بودن و مراقبت‌های بزرگسالی میاد.

هفتاد ودو درصدشون گفتن سوشال مدیا نقش پررنگ و مهمی تو زندگیشون داره که این عدد از هر رده سنی دیگه بیشتره!

معمول‌ترین روش‌هایی که این نسل برای استفاده از سوشال مدیا دارن به صورت زیر اومده:

 • 61 درصد از سوشال مدیا برای ارتباط با دوست و فامیل استفاده میکنن
 • 51 درصد برای وقت گذرونی از سوشال مدیا استفاده میکنن
 • 47 درصد برای اطلاع از ترندها از سوشال مدیا استفاده میکنن
 • 43 درصد برای دنبال کردن اخبار از سوشال مدیا استفاده میکنن

فکر نکنین که اونها به واسطه سنشون از استفاده از پلتفرم‌های جدید ترس دارن یا علاقه ندارن؛ برعکس از نسل میلنیال 42 درصد روزانه از threads استفاده میکنن و 36 درصد هفتگی!!

میلنیال‌ها چه انتظاری از برندها در سوشال مدیا دارن؟

میلنیال‌ها به دو چیز اهمیت و ارزش زیادی میدن: یکی مسئولیت‌پذیری نسبت به مشتری و یکی هم تولید محتوای اورجینال، نه محتوایی که مستقیما تعامل نیاز داشته باشه.

یادمون باشه میلنیال‌ها تو سنی هستن که کار، روابط خانوادگی و آینده اهمیت زیادی براشون داره پس هرچی بهتر بتونیم مسیر ارتباط با دوستان و خانواده و همکارانشون رو راحت کنیم، بردیم.

چطور برند شما میتونه مخاطب میلنیال بیشتری جذب کنه؟

باید سعی کنین موضوعات خیلی جذاب برای این نسل رو پیدا کنین و بتونین از دلش مکالمات طولانی مدت بیرون بکشین. پیدا کردن این موضوعات از تحلیل آمار پست‌ها و بررسی روند اطلاعات مشتری‌ها درمیاد. مکالمه‌ها و تعامل‌های کوچیک کوچیک میتونه به برند کمک کنه که بهترین موضوع و جذابترین موضوع برای این نسل رو پیدا کنه و بتونه برای طولانی مدت با مخاطب تعامل پایدار و هدفمند داشته باشه. این مکالمه‌ها ارتباطات واقعی رو میسازه و تو ذهن و قلب مخاطب نفوذ میکنه.

نسل x چطور از سوشال مدیا استفاده میکنن؟

این نسل بین میلنیال‌ها و بیبی بومرها قرار گرفته و سایز کوچیکی داره اما با وجود این سایز کوچیک، بیشترین تعداد مخاطب رو روی پلتفرم‌های تاپ مال اونه.

تحقیقات نشون داده 92 درصد اونها هرروز از سوشال مدیا استفاده میکنن و حتی علاقه زیادی به استفاده از تیک تاک که بیشتر مخاطبش رو نسل z تشکیل میداد، دارن.

قسمت جالبش هم اینه که کمپین‌های اینفلوئنسر مارکتینگی که با نسل X بعنوان اینفلوئنسرهمکاری شده 73 درصد مخاطب نسل x بیشتری جذب کرده و منتج به 43 درصد بازدید وبسایت بیشتر شده.

نسل x چه انتظاری از برندها در سوشال مدیا دارن؟

نسل x خیلی سخت اعتماد میکنن ولی به همون نسبت سخت میرن! اگر بتونین اعتماد اونها رو با تولید محتوای اصولی جذب کنین، اینها مشتری‌هایی هستن که حاضرن پول بیشتری بابت خدمات مختلف مثل حساب پریمیوم پرداخت کنن. 

همچنین این نسل برای محتوایی که کمی ریسکی باشه یا محصولات جدید و خلاقانه اشتیاق داره و برای خرید اون محصول پیش قدم میشه.

چطور برند شما میتونه مخاطب x بیشتری جذب کنه؟

برای این‌ کار میتونین از روش‌های زیر استفاده کنین:

 • از محتوایی که مخاطب نسل x تولید کرده (user generated content) استفاده کنین
 • از استراتژی‌های مختلف بازاریابی با استفاده از اینفلوئنسرهای نسل x استفاده کنین
 • منابع خلاقیت رو از مخاطب درخواست کنین که نشون‌دهنده قدرت مخاطب در پیش بردن برند باشه

بیبی بومرها چطور از سوشال مدیا استفاده میکنن؟

بیشتر افراد این نسل تمایل دارن سال 2024 هم به همون میزان از سوشال مدیا استفاده کنن. اونها ممکنه دیر با تغییرات روز اداپت بشن اما با شبکه‌های مورد علاقه‌ی عموم آشنایی دارن و استفاده میکنن. 

بیشترین پلتفرمی که استفاده میکنن فیسبوک هست و بعد از اون یوتوب و اینستاگرام.

بیبی بومرها چه انتظاری از برندها در سوشال مدیا دارن؟

این نسل دوست داره از طریق سوشال مدیا با برندها ارتباط بگیره. کم پیش میاد که ببینیم این نسل از پلتفرم‌های جدید استفاده کنه اما به پلتفرمی که باهاش آشنا هستن وفادارن و از طریق همون، با بیزنس‌های مختلف ارتباط برقرار میکنن.

چطور برند شما میتونه مخاطب بیبی بومر بیشتری جذب کنه؟

اگر مخاطب بیبی بومر دارین باید با محتوا و نحوه‌ی ارتباط گرفتن بتونین بهش نشون بدین چیزی که بهش علاقه داره و میتونه بهش اعتماد کنه دست شماست و درواقع تاثیر زیادی روی ذهنش بذارین (تاثیر کم فایده نداره 😀).

قطعا تا الان فهمیدین که سوشال مدیا فقط برای جوونا نیست و از همه نسلها و سن‌ها مخاطب داره. شما باید با بررسی روند آماری محتوا و تحلیل درست ماهیت بیزنس و شناخت رفتار انواع مخاطب، متناسب‌ترین محتوا رو به بهترین شکل ارتباطی برای مخاطب طراحی کنین تا بتونین وفاداری پایدار اونها رو جذب کنین.

برای اینکه مطلب رو بهتر بفهمیم بیاین نوع بیزنستون ، پیج کاری و نوع مخاطبتون رو بنویسین که ببینیم چقدر درست تشخیص داده بودین 😀

ممنون از توجهتون که بسیار برامون ارزشمنده

ترجمه و تلخیص: فاطمه شریف

بدون نظر

نوشتن نظر

درخواست شما ثبت شد
درخواست شما ثبت شد
درخواست شما ثبت شد
درخواست شما ثبت شد
درخواست شما ثبت شد
درخواست شما ثبت شد
درخواست شما ثبت شد
Thank You!
Leverage agile frameworks to provide a robust synopsis for high overviews.
درخواست شما ثبت شد
Thank You!
Leverage agile frameworks to provide a robust synopsis for high overviews.
درخواست شما ثبت شد
درخواست شما ثبت شد
درخواست شما ثبت شد
درخواست شما ثبت شد
درخواست شما ثبت شد
درخواست شما ثبت شد
درخواست شما ثبت شد
درخواست شما ثبت شد
درخواست شما ثبت شد
بزودی برای هماهنگی جزئیات با شما تماس می گیریم
درخواست شما ثبت شد
درخواست شما ثبت شد
درخواست شما ثبت شد
درخواست شما ثبت شد
بزودی برای هماهنگی جزئیات با شما تماس می گیریم
درخواست شما ثبت شد
درخواست شما ثبت شد
درخواست شما ثبت شد
درخواست شما ثبت شد
درخواست شما ثبت شد
درخواست شما ثبت شد
بزودی برای هماهنگی جزئیات با شما تماس می گیریم
درخواست شما ثبت شد
درخواست شما ثبت شد
درخواست شما ثبت شد
درخواست شما ثبت شد
درخواست شما ثبت شد