تعامل مخاطب چیست و نکاتی برای بهبود آن

تعامل مخاطب به ارتباطی که مخاطب شما با برند شما احساس میکنه و اقداماتی که در نتیجه اون انجام میده میگن. کلا، درگیر شدن با مخاطب و به طور خاص تعامل با سوشال مدیا، به راحتی به دست نمیاد. فیدهای کاربران سوشال مدیا پر شده از محتوایی که برای جلب توجه دارن رقابت میکنن.

مزایا و استراتژی‌های جذب مخاطب رو تو این مقاله بررسی میکنیم. همچنین نمونه‌های شاخص نحوه تعامل مخاطب رو به شما نشون میدیم.

تعامل مخاطب چی هست؟

تعامل مخاطب هر گونه تعامل بین مخاطب هدف و برند شماست. وقتی مخاطب کاملاً درگیر باشه، نمیشینه و منفعلانه پست‌های شما رو نگاه کنه. یک مخاطب درگیر یک کاری با محتوای شما میکنه؛ میتونه شامل کلیک کردن روی یک لینک یا اشتراک گذاری محتوا با یک دوست باشه.

اگر مخاطب شما با برند شما درگیر نیست، ممکنه نشونه این باشه که محتوای شما با نیاز اونها همخونی نداره. ردیابی تعامل مخاطب خیلی مهمه، پس می تونید مطمئن بشید که محتوای شما موردعلاقه‌ی افرادی که برای سازمان شما مهم هستن، هست.

انواع جذب مخاطب

راه های مختلفی هست که مخاطب می تونه با برند شما در سوشال مدیا ارتباط برقرار کنه. چند نمونه از انواع  تعامل با مخاطب رو براتون نوشتیم:

لایک و ری اکشن (واکنش)

لایک‌ها و ری‌ اکشن‌ها یکی از ساده‌ترین راه‌ها برای تعامل مخاطب با برند شماست؛ تنها کاری که مخاطب شما باید انجام بده اینه که روی یک دکمه کلیک کنه یا ضربه بزنه. اما وقتی مخاطب شما این کار رو انجام میده، فالورهای اونها پست شما رو در فیدهاشون میبینن که به طور تصاعدی دیده شدن برند شما رو افزایش میده. به همین دلیل لایک ها و ری اکشن‌ها معیارهای مهمی هستن که باید موقع تجزیه و تحلیل عملکرد محتوا، در نظر بگیرید.

بررسی‌ها و منشن‌ها

اگه بررسی (review) یا منشن (mention) برند شما بیشتر از لایک کردن یا اشتراک گذاری پست‌های شما باشه، نشون میده که مخاطب شما خیلی فعاله و در مورد برند شما با بقیه صحبت میکنه. اونها نسبت به کاری که شما انجام میدید اشتیاق دارن و مایل هستن که راجع بهش با بقیه صحبت کنن.

نظرات و پاسخ‌ها

نظرات و پاسخ‌ها، مثل نقدها و منشن‌ها، نشون میده که مخاطب شما میخواد در مورد شما صحبت کنه. ممکنه اونا با جواب دادن به پست‌های شما یا نظر دادن در مورد پست دیگری مرتبط با برند شما، مستقیما با شما صحبت کنن.

اشتراک گذاری

به‌نظر میرسه به اشتراک‌گذاری و اشتراک‌گذاری مجدد محتوای برند، شکل ساده‌ای از تعامل با مخاطب باشه. در واقع پیچیده‌تر از این حرفاست. وقتی مخاطب شما محتوای شما رو به اشتراک میذاره یک قدم جلوتر از لذت بردن منفعلانه از اون محتوا هستن.

تعامل با وب سایت

اگه مخاطب شما از طریق یک پست به وب سایت شما روی لینکی کلیک کنه، نشون میده که دوست داره بیشتر راجع به برند شما بدونه! انقدر محتوای شما رو دوست داشتن که از پلتفرم برن بیرون و چیزی رو که شما میگید بشنون.

چرا تعامل مخاطب برای استراتژی محتوای شما مهمه؟

بخاطر اینکه برند شما در خلاء نیست. بدون تعامل نمیشه یک استراتژی بازاریابی دیجیتال یا استراتژی سوشال مدیای موفق داشت. اینجا باهم بررسی میکنیم که تعامل مخاطب چطور می‌تونه برای برند شما مفید باشه:

افزایش وفاداری به برند

وقتی مخاطب با برند شما درگیر میشه، به خصوص بیشتر از یک بار، به احتمال زیاد برای درازمدت هم باقی میمونه. مخاطب شما احساس میکنه که برند شما نیازهای اونها رو درک میکنه که منجر به وفاداری به برند میشه. یک مخاطب درگیر در مورد ماموریت، چشم انداز و ارزش‌های اصلی بیزنس هم کنجکاو میشه و این ارتباط اونها رو با برند شما بیشتر میکنه.

افزایش دید

الگوریتم‌های سوشال مدیا با نشون دادن پست‌ها به افراد بیشتر، به تعامل مخاطب در پست‌های اجتماعی شما پاداش میدن. این در واقع داره به پلتفرم میگه که محتوای شما جالبه و ممکنه افراد دیگه هم بخوان اون رو ببینن. 

بازخورد بگیرید

ردیابی تعامل مخاطب به شما کمک میکنه تا بدونید مخاطب شما چه احساسی در مورد برندتون داره. اگه با محتوای شما ارتباط ندارن، نشونه اینه که پست‌های شما به فالورهاتون مرتبط نیستن. باید برگردین و ببینین کجا رو اشتباه کردین.

اگه با کامنت دادن، به اشتراک گذاری یا لایک کردن پست‌هاتون به طور مثبت درگیر میشن، حتما کارتون رو درست انجام دادین. و اگه کامنت منفی دیدین، وقتش رسیده که بازخوردشون رو بررسی کنین تا بفهمین چی باعث این مشکل شده.

بهبود تجربه کاربری

وقتی مخاطب با برند شما درگیر میشه، از طریق لایک، اشتراک گذاری، کامنت، کلیک‌ها و موارد دیگه، با شما در تعامله. این کارها به شما نشون میده تا محتواتون رو بیشتر با مخاطبتون تطبیق بدین و تجربه کاربری بهتری براشون بسازین.

نحوه جذب مخاطب

جلب توجه مخاطب به محتوا، به زمان و تلاش نیاز داره و با بازاریابی سوشال مدیا شروع میشه. با استفاده از تاکتیک‌ها و ابزارهای مناسب، می‌تونید لایک‌ها و کلیک‌های مخاطبتون رو جذب کنین. اینجا لیستی از استراتژی‌هایی که می تونید برای جذب بهتر مخاطب استفاده کنید اومده:

مخاطب هدفتون رو درک کنید

موثرترین راه برای جذب مخاطب اینه که اونها رو بشناسید. مخاطب شما ویژگی‌های خاصی دارن و بهترین روش اینه که به اشتراکات درون خود نگاه کنید، مثل:

 • جمعیت شناسی
 • جغرافیا
 • رفتار
 • روانشناسی
 • قصد خرید
 • خرده فرهنگ ها
 • علایق، سرگرمی‌ها و ارزش‌ها

این به شما کمک میکنه که بفهمین مخاطب شما به چه چیزی بیشتر اهمیت میده، با چه چالش‌هایی روزانه مواجه هست و چطور میتونین به بهترین شکل ازشون حمایت کنین.

از هوش مصنوعی و گوش دادن استفاده کنید

گوش دادن اجتماعی به شما این امکان رو میده که به نظرات فیلتر نشده مخاطبتون دسترسی پیدا کنین. ابزارهای مدیریت سوشال مدیا مثل Sprout به شما کمک میکنن تا تجزیه و تحلیل احساسات رو با هوش مصنوعی انجام بدید و بتونید به راحتی چیزی رو که مردم درباره شما میگن رو بررسی و اندازه‌گیری کنید.

این بینش‌ها به بازاریاب‌ها و تیم‌های بزرگ‌تر کمک میکنه که بفهمن چی رو باید بهبود بدن، مثل محصولات، قیمت، مکان‌های فروشگاه، خدمات مشتری یا هر چیز دیگه‌ای که از طریق گوش دادن اجتماعی کشف میشه. در نتیجه، به شما کمک میکنه تا یک مزیت رقابتی نسبت به بقیه رقبا کسب کنید.

معیارها رو تعریف کنید

چندین معیار هست که میتونین تعامل مخاطب رو ردیابی کنین، مثل:

 • لایک‌ها
 • کامنت‌ها
 • به اشتراک گذاری
 • بازدیدهای ویدیویی
 • نرخ کلیک (CTR)
 • فالورها
 • زمان روی صفحه
 • نرخ تبدیل
 • نرخ اتمام ویدیو

معیارها رو در طول زمان دنبال کنید تا روندها رو شناسایی کنید. برای مثال، ممکنه متوجه بشید که وقتی درباره موضوعات پرطرفدار پست میذارین، لایک‌ها و اشتراک‌گذاری‌های شما بالا میره و وقتی محصولتون رو پروموت میکنین، کامنت‌های شما کم میشه. 

از استراتژی های مدرن تعامل با مخاطب استفاده کنید

روندهای آنلاین به سرعت تغییر میکنن و برندها باید با سلیقه در حال تحول مخاطبشون هماهنگ باشن. چیزی که ممکنه یک روز محبوب باشه، میتونه به سرعت از محبوبیت خارج بشه. بررسی انواع محتوایی که مخاطب شما میخواد و بیشتر با اون درگیره، برای برند شما کمک کنندس.

عملکرد رو پیگیری کنید

با استفاده از معیارهای خاص، همونطور که قبلا تعریف کردیم، به شما کمک میکنه تا عملکرد سوشال مدیاتون رو بهینه کنید.

مثلا اگه کامنت‌های زیادی روی پست‌هاتون میگیرید ولی دو روز طول میکشه تا به هر کدوم جواب بدید، ممکنه یک تعامل احتمالی رو تموم کنید. ردیابی کنید که وقتی به هر کامنت در عرض یک روز یا چند ساعت پاسخ میدید چه اتفاقی میافته. آیا باعث افزایش سطح تعامل میشه؟

تست A/B رو امتحان کنید

تست A/B رو انجام بدید تا مشخص بشه مخاطب شما به چه چیزی بیشتر جواب میده. می‌تونید سرفصل‌ها، عنوان‌های فرعی، متن پست، تصاویر، قالب‌های پست، طول پست، زمان روز، روز پست و موارد دیگه رو آزمایش کنید. مطمئن بشید که هر بار فقط یک متغیر رو تغییر میدید. اینجوری شما میفهمین که چه عنصر خاصی باعث شده مخاطب شما به طور متفاوتی درگیر بشه.

استراتژی های مدرن درگیر کردن مخاطب

چطور می تونید مخاطب رو وادار کنید که پست‌های شما رو به طور مداوم لایک کنن، به اشتراک بذارن و نظر بدن؟ اینجا یه سری استراتژی براتون آورده:

از داستان سرایی تصویری استفاده کنید

کاربران به پست‌هایی که تصاویر گرافیکی، فیلم‌ و عکس‌ هستن پاسخ مثبت‌تری میدن. تصاویر رو طوری تنظیم کنید که هویت برند رو به مخاطب شما نشون بده بدون اینکه اونها هرگز لوگو یا نام تجاری رو ببینن.

اکانت اینستاگرام Chanel نمونه ای عالی از داستان سرایی تصویریه. سبک‌های بصری به قدری ثابت هستن که هر طرفدار شنل میتونه اونها رو مرتبط با برند تشخیص بده.

محتوای شخصی شده رو به اشتراک بذارید

کاربران به محتوای عمومی واکنش نشون نمیدن و فقط با محتوایی درگیر میشن که به سرگرمی‌ها، علایق، ارزش‌ها و سایر ویژگی های اونها مربوط باشه. از محتوای جذاب و متناسب با گروه‌های مخاطبتون استفاده کنید. 

نایک با استفاده از یک هشتگ خاص و تنظیم کپی و تصویر برای بازیکنان فوتبال، طرفداران فوتبال رو جذب کرد.

پاسخگو باشید

سوشال مدیا ابزار ارتباطی یک طرفه نیست، به خصوص اگه می خواین تعامل مخاطب رو افزایش بدین. با جواب دادن به نظرات کاربران، کامنت‌ها، اشتراک‌گذاری‌ها و سایر اشکال تعامل، برند شما می‌تونه با مشتری‌ها ارتباط برقرار کنه و وفاداری رو تقویت کنه.

به عنوان مثال، کوکاکولا به تمام پست‌های کاربرها درباره برندش، چه مثبت یا منفی، سریع جواب میده، بنابراین مخاطبانش همیشه احساس میکنن شنیده میشن.

تأثیرگذاران رو درگیر کنید

اینفلوئنسر مارکتینگ یک استراتژی تعامل با مخاطبه که میتونه به ارتباط برند شما با مخاطبان جدید کمک کنه. فالورهای اینفلوئنسرها به نظر اونها اعتماد دارن و براش ارزش قائلن. اگر اینفلوئنسر برند شما رو تضمین بکنه، مخاطب‌هاش این رو نوعی اثبات اجتماعی میدونن.

Zoe Sugg یک اینفلوئنسر و کارآفرین لایف استایل با 9.2 میلیون دنبال کننده هست که اغلب در مورد محصولات و خدماتی که در زندگی روزمره خودش استفاده میکنه پست میذاره که محصولاتی هستن که فکر میکنه برای مخاطبش جذابه.

یک جامعه بسازید

مکانی رو ایجاد کنید که مخاطب‌های شما بتونن به صورت آنلاین جمع بشن و با بقیه ارتباط برقرار کنن. انجمن‌های آنلاین، مثل انجمن‌ها و گروه‌های خصوصی، ارتباط مخاطب‌های شما با برند رو تقویت میکنن.

از محتوای تولید شده توسط کاربر استفاده کنید

چه راهی بهتر از استفاده از محتوای اونها در پست‌های سوشال مدیا؟ سعی کنین از کاربر بخواین بر اساس یک درخواست خاص محتوا تولید کنه و محتوای خودش رو در صفحه‌ی شما به اشتراک بذاره. محتوای تولید شده توسط کاربر باعث میشه مخاطب شما احساس کنه که بخشی از بیزنس هستن.

به عنوان مثال، Away از محتوایی استفاده میکنه که مشتریان تولید کردن. این باعث میشه مخاطبان Away احساس خاصی داشته باشن.

از عناصر تعاملی استفاده کنید

بسیاری از کانال‌های اجتماعی دارای عناصر تعاملی داخلی هستن، مثل آزمون‌ها و نظرسنجی‌ها. اینها برای افزایش تعامل با مخاطب و دریافت بازخورد مستقیم مفید هستن. خیلی راحت از مخاطب خود سؤالی بپرسید. این کار به مخاطب شما صدا میده و بهشون میگه که دارید گوش میدید.

24 Seven Talent از نظرسنجی‌های لینکدین به خوبی استفاده میکنه، چون سؤالات مرتبط با موضوعاتی رو مطرح میکنن که مخاطبشون به اونها اهمیت میدن.

مسابقات رو امتحان کنید

گاهی اوقات، مخاطب شما نیاز به انگیزه ای برای تعامل با برند داره. مسابقه راه خوبیه برای جایزه دادن و ایجاد انگیزه. برای مثال، ورودی‌های مسابقه میتونه شامل لایک کردن یا کامنت گذاشتن روی یک پست، تگ کردن دوست یا ایجاد یک ویدیو یا عکس باشه.

(عکس)

نمونه های تعامل با مخاطب

راه‌های دیگه‌ای که برندها میتونن باهاش مخاطب جذب کنن:

وبینارها

وبینارها یک رسانه عالی برای جلسات پرسش و پاسخ هستن. مخاطبتون رو با پرسیدن سؤال درگیر کنید. همچنین میتونین از فالورهاتون سؤال کنید تا جوابشون رو در وبینار بدید.

حضور در سوشال مدیا

با ایجاد یک صدا، لحن و شخصیت برند متمایز، حضور در سوشال مدیا رو منحصر به فرد کنید. اگه شخصیت شما در سوشال مدیا با مخاطب هدف شما همسو باشه، احتمالاً میخوان با شما به صورت آنلاین تعامل داشته باشن.

ببینین چطور Innocent Drinks از شخصیت عجیب و غریب خود برای جذب مخاطب با استفاده از طنز و گره زدن به موضوعات به موقع و غیر مرتبط با محصولات استفاده میکنه. این یک حضور متمایز ایجاد میکنه.

کنفرانس ها و رویدادها

اگر بیزنس شما میزبان رویدادهای زنده هست، حتماً به‌روزرسانی‌های رویداد رو پست کنید و از فالورها بخواین که عضو شن. هشتگ باید کوتاه، منحصربه‌فرد و به یاد موندنی باشه.

اپل اغلب از هشتگ #applevent برای کنفرانس‌های مختلفش استفاده میکنه تا طرفداراش بتونن به صورت زنده در طول رویداد اون رو دنبال کنن. این هشتگ در صدها هزار پست استفاده میشه.

نظرسنجی ها

نظرسنجی‌ها طیف وسیعی از فرصت‌های تعامل رو فراهم میکنه. میتونین از مخاطبتون در مورد ترجیحات مربوط به محصول یا خدمات بپرسین، نظر اونها رو در مورد پیشنهادات پشتیبانی مشتری بپرسید یا در مورد زندگی روزمره ازشون سؤال کنید.

مخاطبتون رو جذب کنید

چه بخواین ارتباط بهتری با فالوورهاتون داشته باشین، چه بخواین سلامت کلی برندتون رو بهبود ببخشید، افزایش تعامل مخاطب به شما کمک میکنه تا به این هدف برسید و با درگیری بیشتر مخاطب، وفاداری به برند قوی‌تر میشه.

سوشال مدیا برای شروع کار مفیدن، چون کاربرها به طور طبیعی تمایل دارن که مشارکت کنن. اگر در درک نظر مخاطب در مورد برندتون مشکل دارید، تحلیل احساسات ممکنه کابردی باشه. 

(عکس)

تو این مقاله درباره اهمیت تعامل مخاطب با محتوای بیزنس در سوشال مدیا صحبت کردیم. اگه بتونین با تولید محتوا و کارهایی که گفته شد تعامل مخاطب با بیزنستون رو بالا ببرین، بخش زیادی از هزینه‌های تبلیغات صرفه جویی میشه و مشتری بصورت ارگانیک و طبیعی جذب برند شما میشه.

شما میدونین نرخ تعامل مخاطبتون با صفحه شما در سوشال مدیا چقدره؟! 

کدوم یکی از کارهایی که گفته شد برای بیزنستون جواب بهتری داده؟

امیدواریم از خوندن این بلاگ لذت برده باشین و تونسته باشین ازش نکته‌ی جدیدی یادبگیرین.

ممنون از توجهتون

ترجمه و تلخیص: فاطمه شریف

بدون نظر

نوشتن نظر

درخواست شما ثبت شد
درخواست شما ثبت شد
درخواست شما ثبت شد
درخواست شما ثبت شد
درخواست شما ثبت شد
درخواست شما ثبت شد
درخواست شما ثبت شد
Thank You!
Leverage agile frameworks to provide a robust synopsis for high overviews.
درخواست شما ثبت شد
Thank You!
Leverage agile frameworks to provide a robust synopsis for high overviews.
درخواست شما ثبت شد
درخواست شما ثبت شد
درخواست شما ثبت شد
درخواست شما ثبت شد
درخواست شما ثبت شد
درخواست شما ثبت شد
درخواست شما ثبت شد
درخواست شما ثبت شد
درخواست شما ثبت شد
بزودی برای هماهنگی جزئیات با شما تماس می گیریم
درخواست شما ثبت شد
درخواست شما ثبت شد
درخواست شما ثبت شد
درخواست شما ثبت شد
بزودی برای هماهنگی جزئیات با شما تماس می گیریم
درخواست شما ثبت شد
درخواست شما ثبت شد
درخواست شما ثبت شد
درخواست شما ثبت شد
درخواست شما ثبت شد
درخواست شما ثبت شد
بزودی برای هماهنگی جزئیات با شما تماس می گیریم
درخواست شما ثبت شد
درخواست شما ثبت شد
درخواست شما ثبت شد
درخواست شما ثبت شد
درخواست شما ثبت شد