12 ایده برای هدیه سوشال مدیا و نمونه مسابقه برای سال 2024

همه عاشق برنده شدن جوایز هستن به خصوص از برندهای مورد علاقشون. یک جایزه یا مسابقه در سوشال مدیا طراحی کنید تا تعامل در سوشال مدیا رو بهتر و بیشتر کنید.

جایزه و مسابقه تعداد فالوورهای شما رو افزایش میده، سرنخ ها رو تبدیل میکنه، آگاهی از برند رو تقویت میکنه و وفاداری رو افزایش میده.

در این مقاله، نحوه راه‌اندازی یک جایزه یا مسابقه در شبکه‌های اجتماعی و به اشتراک گذاشتن 12 ایده که به شما کمک می‌کند با مخاطبان خود ارتباط برقرار کنید و مشتریان رو جذب کنید، آشنا می‌کنیم.

هدایا و مسابقات سوشال مدیا 

قبل از اینکه به مثال‌ها بپردازیم، بیایید مروری کنیم که هدایا و مسابقات سوشال مدیا چیست و چرا برند شما باید اون رو ایجاد کنه.

هدیه در سوشال مدیا 

در هدایای سوشال مدیا، برندها، اینفلوئنسرها و تولیدکننده‌های محتوا از مردم میخوان تا کاری رو انجام بدن (مثل تگ کردن دوستان، فالو کردن اکانت‌ها و لایک کردن یا اشتراک‌گذاری پست‌ها) برای شانس بردن جایزه.

برندگان هدیه به صورت تصادفی انتخاب میشن، که به این معنیه که این بازی بصورت منصفانه برای همه است. هدایا به شما کمک میکنه تا به مخاطبان گسترده تری دسترسی پیدا کنید، بنابراین اونها یک پلت فرم قوی برای ترویج محصولات جدید و مشارکت با برند هستن.

مسابقه در سوشال مدیا

در مسابقات سوشال مدیا، افراد به چالش کشیده میشن تا بهترین نسخه‌های خودشون رو از یک کار مشخص شده ارائه کنن، مثل بهترین عکس، کپشن یا پاسخ.

برنده(های) مسابقه بر اساس عملکردشون جایزه دریافت میکنن که به این معنیه که خلاق ترین یا با استعدادترین فالورهای شما به نسبت بقیه مزیت دارن. به چالش کشیدن فالورها زمینه رو برای تقویت روابط، ایجاد یک جامعه تخصصی و منبع محتوای تولید شده توسط کاربر فراهم میکنه.

چرا برند شما باید یک جایزه یا مسابقه طراحی کنه؟

ایجاد کمپین های بازاریابی که مصرف کننده واقعاً با اونها درگیر میشه، میتونه چالشی باشه. 

اینجاست که هدایا و مسابقات اجتماعی وارد میشن. اونها این قدرت رو دارن که:

  • تعامل فالوور رو افزایش بدید: میتونید برای مشارکت از افراد بخواید که شما رو لایک یا فالو کنه.
  • تبدیل سرنخ ها: از افراد بخواید تا با تکمیل فرمی در وب سایت شما ثبت نام کنن. نام، آدرس ایمیل و سایر اطلاعات مرتبط رو از اونها بخواید.
  • آگاهی از برند رو تقویت کنید: با مشارکت با برندهای مختلف یا اینفلوئنسرها، مخاطب جدید جذب کنید و دسترسی رو افزایش بدید.
  • وفاداری به برند رو افزایش بدید: اگر جوایز و فرصت‌های هیجان‌انگیزی طراحی کنید، فالورهای شما در آینده هم منتظر اتفاقات بیشتری خواهند بود که با بیزنس تعامل کنن.

چگونه یک جایزه یا مسابقه سوشال مدیا رو اجرا کنیم

حالا شما مزایای اجرای یک جایزه یا مسابقه سوشال مدیا رو میدونید، بنابراین بیایید مراحل راه اندازی اون رو بررسی کنیم.

1. اهداف خودتون رو تعیین کنید و نوع جایزه یا مسابقه رو مشخص کنید

مشخص کنید که آیا می‌خواید فالوورهای سوشال مدیا رو افزایش بدید، سرنخ‌های بیشتری ایجاد کنید، مشتری‌ها رو حفظ کنید یا آگاهی از برند رو تقویت کنید. از نوع هدف خود برای شکل دادن جایزه یا مسابقه استفاده کنید.

2. بودجه و جوایز رو مشخص کنید

بخش بازاریابی شما حاضره چه چیزی رو برای مسابقه هزینه کنه؟ اگه قصد دارید این کارها رو مرتب انجام بدید – برای اینکه فالورها رو درگیر نگه دارید – مطمئن بشید که در بودجه سالانه لحاظش میکنید.

وقتی بودجه رو بدونید، میتونید اون رو بین هزینه های تبلیغات و جایزه تقسیم کنید. جایزه‌ای رو انتخاب کنید که با مخاطب هدف شما مرتبط باشه تا شرکت کنندگانی رو جذب کنید که به احتمال زیاد تبدیل میشن.

3. مخاطب رو بشناسید و بستر مناسب رو انتخاب کنید

برای تعیین اینکه کدوم پلتفرم جایزه یا مسابقه رو استفاده کنید، باید جمعیت شناسی مخاطبتون رو بدونید.

مطمئن بشید که دستورالعمل‌های هدایا و مسابقه پلتفرم انتخابی رو بخونید و دنبال کنید، تا کمپین شما کاملا مطابقت داشته باشه.

4. هدایا یا مسابقه رو برنامه ریزی و اجرا کنید

یک طرح پروژه طراحی کنید که شامل مراحل زیر باشه:

  • جدول زمانی ترسیم کنید، محصولات قابل تحویل رو تعیین کنید و قوانینی رو براش تنظیم کنید.
  • تقویم محتوا و ارتباطات رو بسازید.
  • با هشدار دادن به مخاطبان و اعلام جایزه، جایزه یا مسابقه رو آغاز کنید. 
  • برای افزایش دسترسی خود، تبلیغات متقابل (به عنوان مثال، در سایر پلتفرم‌های اجتماعی، در خبرنامه ایمیل و در وب سایت) رو اجرا کنید.

پس از تایید طرح شما آماده حرکت به جلو و اجرای هدایا یا مسابقه هستید.

5. نتایج رو اندازه گیری کنید

مسابقه به پایان رسیده ، شما برنده رو اعلام کردید و جایزه اونها رو ارسال کردید. وقتش رسیده که عملکرد مسابقه رو بر اساس اهدافی که قبلا تعیین کردید اندازه‌گیری کنید. مسابقه یا هدیه شما در سوشال مدیا چقدر خوب عمل کرد؟ به هدفت رسیدی؟

این تجزیه و تحلیل می تواند به شما برای بهبود کمپین‌های آینده کمک کنه.

ایده های هدیه سوشال مدیا

حالا وقتش رسیده که ایده مناسب رو پیدا کنید. از این هفت هدیه برای الهام گرفتن استفاده کنید.

1. بسته همکاری با برند

یک راه آزمایش شده و واقعی برای دستیابی به تعداد بیشتری از مخاطب مناسب، اینه که با برندهایی که قبلاً فالو میکردن، برای میزبانی یک هدیه همکاری کنید. منابعتون رو برای ایجاد بسته جایزه نهایی ترکیب کنید. با درخواست از شرکت کنندگان که شما و هر یک از شریک‌هاتون رو دنبال کنن، از استراتژی «فالو تا برنده شدن» استفاده کنید.

توجه: بهترین مشارکت برند بین برندهای مکملیه که با یکدیگر رقابت نمیکنن. تحقیق کنید که مخاطب شما از چه محصولاتی خارج از گروه شما استفاده میکنن و یک تیم رویایی و خفن تشکیل بدید.

2. به مقصدی رویایی سفر کنید

بنظرتون همه در مورد تعطیلات با تمام هزینه‌ها فکر نمیکنن؟ فالوورهای شما با یک هدیه سفر میرن. با عکس از مقصد و جزئیات مربوط به اقامتگاه ها اذیتشون کنید.

3. برنده یک جعبه رمز و راز

تنها چیزی که مردم بیشتر از جوایز رایگان دوست دارن؟ جوایز رایگان با عنصر شگفتیه! جعبه ای پر از چیزای اسرارآمیز جمع کنید تا علاقه مخاطبتون رو برانگیخته کنه. برای تداوم این حرکت، از برنده بخواید وقتی جایزه رو دریافت کرد، یک ویدیوی آنباکسینگ بگیره.

4. به مشتریان وفادار پاداش بدید

مشتری‌ها رو تشویق کنیدعضو برنامه وفاداری شما بشن تا بتونن زودتر به بهترین محصولات جدید شما دسترسی داشته باشن. برای بالا بردن سطح امتیاز، به کسانی که در یک بازه زمانی خاص وارد میشن، امتیازهای ممتاز بدید.

5. اهدای نقطه عطف پیرو

هنگامی که به یک نقطه عطف مهم رسیدید از فالورهاتون تشکر کنید. فرقی نمیکنه 100 یا 100000 تا فالور رو جشن بگیرید، نشون بدید که برای پرورش مخاطب وفادار برای مدت طولانی از اونها قدردانی میکنید.

6. اجازه بدید دوستان وارد سرگرمی بشن

فالوورهاتون رو تشویق کنید تا دوستانشون رو در بخش کامنت شما تگ کنن یا اطلاعات هدیشون رو از طریق پیام مستقیم به دوستاشون ارسال کنن. توصیه‌های دوستان و خانواده قابل اعتماد و ارزشمنده، بنابراین استفاده از تبلیغات دهانی به افزایش آگاهی هدیه شما کمک میکنه.

7. پس بدید

25٪ از مصرف کنندگان فکر میکنن که افزایش آگاهی و موضع گیری در مورد مسائل اجتماعی برای برندها مهمه. از هدیه خود به عنوان فرصتی برای کمک مالی به افراد یا سازمان های نیازمند استفاده کنید.

ایده های مسابقه سوشال مدیا

به این پنج مثال برای الهام بخشیدن به ایده مسابقه مراجعه کنید:

1. مسابقات فصلی و با موضوع تعطیلات

چه ساختن بهترین خانه شیرینی زنجفیلی باشه، چه پیدا کردن دوست‌داشتنی‌ترین عکس روز مادر یا فیلم‌برداری از ترسناک‌ترین ترس هالووین، مردم مشتاق هستن که روحیه تعطیلات رو بگیرن. مسابقات فصلی راهی به موقع برای ایجاد تعامل و برجسته کردن یک محصول یا خدماته.

2. جایزه بهترین عکس، کپشن یا ویدیو

از فالوورهاتون بخواید که علایق خلاقانشون رو با نام تجاری شما به اشتراک بذارن- چه یک عکس زیبا باشه یا یک کپشن خنده دار. از این به عنوان فرصتی برای منبع محتوایی استفاده کنید که نشون میده افرادی از محصول، خدمات یا مکان شما استفاده میکنن یا باهاش تعامل دارن.

3. یک شکار لاشخور دیجیتالی رو کامل کنید

در دنیای ترکیبی امروزی، میتونید یک شکار دیجیتال برای کاربران سوشال مدیا در سراسر جهان ایجاد کنید. برای شروع مسابقه ، فهرستی از چالش ها رو برای شرکت کننده‌ها تهیه کنید تا اونها رو تکمیل کنن. از اونها بخواید بعد از اتمام هر چالش یا یافتن آیتم های مناسب، عکس یا ویدئو بفرستن. به افرادی که بهترین محتوا رو ارسال میکنن جایزه بدید. 

4. در یک مسابقه چیزهای بی اهمیت یا حدس زدن برنده شوید

میخواد آزمایش دانش اونها در یک بازی چیزهای بی اهمیت باشه یا حدس زدن تعداد اشیاء در یک عکس، مردم مشتاق رقابت برای جوایز هستن. یک بازی مرتبط با برند یا محصول خود طراحی کنید.

5. یک انشا، داستان یا شعر ارسال کنید

برای یافتن نویسندگان با استعدادی که میتونن به برند شما در بیان داستان کمک کنن، یک مسابقه نویسندگی برگزار کنید. به برندگان جوایزی بدید، و همینطور از اونها بخواید در یک موقعیت صحبت کنن.

هدف واقعی هدایا و مسابقات، نفوذ در سوشال مدیا نیست و برای ایجاد روابط واقعی با مخاطبه.

چیزی که ممکنه سرگرم کننده و بازی به نظر برسه، در واقع آغاز ارتباطیه که باعث میشه مصرف کننده بیشتر به سراغشون بیاد. این بخشی از فرآیند تبدیل شدن به برندیه که مخاطب شما اون رو دوست داره و به اون اعتماد داره.

تو این مقاله درباره‌ی مسابقات روی سوشال مدیا و دادن جوایز و هدیه به مخاطب آنلاین صحبت کردیم که به چه صورت میتونه برگزار بشه و چه فوایدی داره. حتما مسابقات جذابی رو در سوشال مدیا دیدینو یا خودتون برگزار کردین 😀 از تجربه شرکت در اون مسابقات یا برگزاری اونها بهمون بگین که بتونه راهنمایی برای کسایی که تابحال استفاده نکردن باشه.

امیدواریم این مقاله براتون مفید بوده باشه. ممنون از توجهتون

ترجمه و تلخیص: فاطمه شریف 

بدون نظر

نوشتن نظر

درخواست شما ثبت شد
درخواست شما ثبت شد
درخواست شما ثبت شد
درخواست شما ثبت شد
درخواست شما ثبت شد
درخواست شما ثبت شد
درخواست شما ثبت شد
Thank You!
Leverage agile frameworks to provide a robust synopsis for high overviews.
درخواست شما ثبت شد
Thank You!
Leverage agile frameworks to provide a robust synopsis for high overviews.
درخواست شما ثبت شد
درخواست شما ثبت شد
درخواست شما ثبت شد
درخواست شما ثبت شد
درخواست شما ثبت شد
درخواست شما ثبت شد
درخواست شما ثبت شد
درخواست شما ثبت شد
درخواست شما ثبت شد
بزودی برای هماهنگی جزئیات با شما تماس می گیریم
درخواست شما ثبت شد
درخواست شما ثبت شد
درخواست شما ثبت شد
درخواست شما ثبت شد
بزودی برای هماهنگی جزئیات با شما تماس می گیریم
درخواست شما ثبت شد
درخواست شما ثبت شد
درخواست شما ثبت شد
درخواست شما ثبت شد
درخواست شما ثبت شد
درخواست شما ثبت شد
بزودی برای هماهنگی جزئیات با شما تماس می گیریم
درخواست شما ثبت شد
درخواست شما ثبت شد
درخواست شما ثبت شد
درخواست شما ثبت شد
درخواست شما ثبت شد